استخراج سنگ مرمر و گرانیت و استفاده آن در آشپزخانه

معرفی بناهای تاریخی جهان
شهریور 18, 1397
نحوه پاکسازی سنگ
شهریور 21, 1397

مجموعه مراحلی که در طی آن سنگ طبیعی استخراج می‌شود و به خانه ما می‌رسد، خیلی با روش های قدیمی که یونانیان باستان برای استخراج سنگ و آوردن آن به خانه استفاده می‌کردند، چندان تفاوتی ندارد. بلوک های سنگی بزرگ از معادن سنگ استخراج می‌شوند. از این بلوک های سنگی بخشی از آن به صورت لایه‌های نازکی از سنگ برش می‌خورد که نام آن ها slate است. سپس به این لایه ها فرم می‌دهند و آن را پولیش (صیقلی) می‌کنند و پس از آن، سنگ را برای نصب در مکان های مختلف آماده می‌کنند.

سنگ مرمر و گرانیت

 

چیزی که به طور قابل توجهی در طی سالیان سال در استخراج سنگ تغییر کرده است، دستگاهی است که به وسیله آن سنگ را از معدن جدا می‌کنند و به خانه می‌رسانند. امروزه به منظور فرایند تولید سنگ از سه نوع دستگاه برای انجام این کار استفاده می‌کنند؛ دستگاه های برش سنگ، دستگاه های مخصوص پولیش و دستگاه فرم دهنده به سنگ (Stone router).

دستگاه های برش، کارکرد های مختلفی در طول فرآیند تولید دارد. از آن برای برش بلوک های سنگی، تکه کردن بلوک ها و تبدیل آن به لایه های نازک سنگ استفاده می‌شود. امروزه برای آسان کردن برش از اره هایی استفاده می‌شود که بر سر آن سنگ الماس نصب شده است. لوله‌ای فلزی است که بر روی آن سنگ الماس نصب شده است و قادر به بریدن سنگ های سخت و محکمی چون گرانیت است.

از اره bridge saw –که برای شکل دادن و بریدن سنگ های سخت مثل مرمر و گرانیت استفاده می‌شود- برای تبدیل آن به فرم و شکل مورد نظر استفاده می‌شود؛ از این اره،  خواه برای ساختن اُپن آشپزخانه یا سرویس های بهداشتی استفاده شود. این نوع از اره ها معمولاً تیغه ای به شکل مدور دارند، بر روی آن الماس کار شده است و در هنگامی استفاده از آن بر روی تیغه آپ پاشیده می‌شود تا دستگاه در طی انجام برش سنگ، خنک شود. تکنولوژی جدید امروزی، نوعی دیگر از اره را وارد بازار کرده است.

این اره برای برش قطعات سنگ از فشار آب با ترکیب آن با ماده خام و اولیه بهره می‌برد. این دستگاه لبه های سنگ را با سرعت بالا یا پایین (به انتخاب) می‌برد و قادر به سوراخ کردن سنگ نیز هست. بسیاری از تولیدکنندگان سنگ امروزه از این دستگاه بهره می‌برند.

دستگاه های پولیش سطح زبر سنگ را بر اساس سلیقه مشتری صاف و صیقلی می‌کنند. سنگ های سخت مانند سنگ مرمر و گرانیت با این دستگاه مثل آینه صیقلی می‌شوند. بر روی سطح دستگاه پولیش متریال نرمی قرار دارد که فرم آن گرد است و از مواد خام تشکیل شده است. هر چقدر کوچک تر و جنس آن بهتر باشد، عمل پولیش نیز کیفیت بهتری دارد. بیشتر دستگاه های پولیش می‌توانند، سطح های مختلفی اعم از سطح صاف و صیقلی و سطح زبر و خشن را ارائه دهند.

دستگاه های Router سنگ را می‌برند و آن را به منظور نصب در مکان های مختلف (از جمله شومینه) آماده می‌کنند. مدل های بسیاری برای طراحی میز و اّپن آشپزخانه از طرح های ساده تا طرح های پیچیده تر وجود دارد. این دستگاه ها تیغه ای دایره ای شکل دارند که بر روی آن الماس دارد و از طریق آب خنک می‌شود. دور لبه سنگ حرکت می‌کند و به آن شکل می‌دهد.

در گذشته این دستگاه ها از طریق دست نیز تنظیم و کنترل می‌شد و کارهای اتوماتیک آن محدود بود و به همین دلیل استفاده از آن به راحتی امروزه نبود. زمانی که برای ساختن اپن آشپزخانه صرف می‌شد، به شدت زیاد بود. اگر طرح پیچیده بود، گاهی ساختن آن تا سه هفته یا بیشتر به طول می‌انجامید.

با ورود تکنولوژی جدید دستگاه های Cnc این مدت زمان به طرز قابل توجهی کاهش یافته است. Cnc که مخفف Computer numeric control است، از تکنولوژی دیجیتال برای کنترل دستگاه های نام برده شده، استفاده می‌کند. این دستگاه عمل ساختن اپن آشپزخانه – در حالی که طرح پیچیده‌ای داشته باشد- نهایتاً در یک نصف روز انجام می‌دهد. علاوه بر آن ساخت سنگ برای شومینه را نیز آسان کرده است. شاید در گذشته برای ساختن یک مجسمه ماه ها و سال ها طول می‌کشید؛ اما امروزه با استفاده از این دستگاه منحصر به فرد، ساختن یک مجسمه حدود چند ساعت بیشتر طول نمی‌کشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *