انواع سنگ ساختمانی

ویژگی‌های سنگ نرم چیست؟
تیر 11, 1397
بناهای سنگی چه مزایائی دارند؟
تیر 25, 1397

سنگ ساختمانی طبیعی انواع مختلفی دارد که در این مقاله به شرح آن می پردازیم:

سنگ مرمر

سنگ ساختمانی مرمر یکی از سنگ ‌های ساختمانی ترکیبی است و از کربنات سدیم تشکیل شده است (CaCo3) از زمان‌ های خیلی قدیم مرمر برای مجسمه سازی و معماری استفاده می‌شده است. صیقلی بودن و درخشان بودن این سنگ یکی از خاصیت ‌های مهم آن است. سنگ مرمر ترکیبی از سنگ‌های رسوبی مثل سنگ آهک و صخره سنگ است و که در پروسه طولانی و در اثر فشار و گرما تبدیل به سنگ مرمر می‌شود. ساختار و بافت سنگ مرمر بیشتر در اثر از بین رفتن فسیل ها در لایه های مختلف سنگ تشکیل می‌شود و ضخامت آن زیاد می‌شود. رنگ مرمر به دلیلی ناخالصی ها و مواد معدنی مانند شن و ماسه، اکسید آهن، خاک رس و… سفید خالص نیست و در آن رگه هایی از رنگ های دیگر نیز وجود دارد و در طی پروسه فشار و دما تبدیل به سنگ مرمر می‌شود. مرمر سفید در واقع نتیجه نهایی ترکیبی از سنگ های آهکی است که در آن ناخالصی وجود ندارد. یکی از معروف ترین آن سنگ مرمر کاررارا (Carrara) است که از غارهایی واقع در  کوه های آلپ استخراج می‌شود. قیمت آن از 100 یورو در مترمربع تا به 175 یورو نیز می‌رسد.

سنگ گرانیت

سنگ ساختمانی گرانیت در اثر سرد شدن تدریجی ماگما در زیر پوسته زمین (فاصله یک و نیم کیلومتری تا پنجاه کیلومتری از سطح زمین) تشکیل می‌شود. بحث ها و نظریه های مختلفی درباره چگونگی تشکیل شدن سنگ گرانیت وجود دارد. برخی از اهرام مصر از سنگ گرانیت تشکیل شده‌اند. هرم سرخ (که 2600 سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده است) به این دلیل این گونه نام گذاری شده است که از سنگ گرانیت در ساختن آن استفاده شده است. هرم منقرع نیز از بلوک های سنگ گرانیت و سنگ های آهکی تشکیل شده است. هرم بزرگ جیزه (از عجایب هفتگانه) که در آن مقبره‌ای باشکوه از سنگ گرانیت وجود دارد. بسیاری از معابد هندو در جنوب هند نیز با سنگ گرانیت ساخته شده‌اند. به خصوص آن ها یی که در قرن یازدهم میلادی به دستور راجا راجا چولا اول ساخته شد. با این حال در گذشته کمتر از سنگ گرانیت استفاده می‌شد؛ زیرا سنگ بسیار سختی است و کار کردن با آن راحت نیست. گرانیت در معماری امروزی برای کف خانه در ساختمان ها و بنا ها به دلیل استحکامی که در مقابل اسید دارد، استفاده می‌شود و همچنین گرانیت براق در آشپزخانه ها نیز استفاده می‌شود که زیبا است و عمر طولانی دارد. یکی از معروف ترین نوع آن گرانیت صورتی است که بیشتر در باوند (Baveno) در نزدیکی دریاچه مجوره (Maggiore) یافت می‌شود  و از قرن نوزدهم به بعد استخراج آن آغاز شده است.

سنگ تراورتن

سنگ ساختمانی تراورتن نوعی سنگ رسوبی آهکی و شیمیایی است که در ساختن بناهای مختلف استفاده می‌شود. این سنگ به خصوص در رم بعد از هزار سال پس از میلاد مسیح استفاده می‌شده است. تفاوتی که بین ذخیره های آهک در زمین و سنگ تراورتن است، بستگی به شرایط زمینی است که در آن به وجود می‌آید. آهک یکی از سنگ هایی است که در طبیعت به فراوانی یافت می‌شود که در نتیجه ترکیب کربنات سدیم و حل آن در آب به وجود می‌آید. تراورتن نیز رنگ های مختلفی دارد. رنگ های آن بستگی به مقدار اکسید آهنی است که در آن یافت می‌شود. رنگ طبیعی آن سفیدی است که به شیری رنگ می‌زند اما رنگ های دیگری نیز دارد که به زرد و قرمز نزدیک می‌شود. در سنگ های تراورتین فسیل های جانوری و گیاهی بسیاری وجود دارد. به طور کلی تراورتن سنگ سخت و با استحکامی است و عمر طولانی دارد که برای کفپوش، نمای درونی و بیرونی و گاهی اوقات در مجسمه سازی نیز استفاده می‌شود. این سنگ در لاتزیو و رم (در ایتالیا) استفاده های زیادی دارد. در ایتالیا یکی از بهترین نوع تراورتن در تیوولی (Tivoli) یافت می‌شود. بناهای مهمی مانند کلسیوم، تئاتر مارسلو، طاق تریونف، تا بنا های امروزی مانند استادیوم المپیک، کاخ تمدن و مسجد رم با سنگ تراورتن ساخته شده اند. سنگ تراورتن در نزدیکی ذخایر آب گرم یا غار های آهکی به وجود می‎آید.

سنگ طبیعی

سنگی است که صیقلی نیست و این خاصیتی است که آن را از مرمر، گرانیت و تراورتن متمایز می‌کند. معمولا رنگ یکنواختی دارد و رنگ آن به مواد معدنی موجود در آن بستگی دارد. سنگ ارزان قیمتی است که به فضا جلوه ای بومی می‌بخشد. سنگ طبیعی تنوع بسیار زیادی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *