خانه‌های سنگی کلاسیک و طراحی مدرن با سنگ ساختمانی طبیعی

لمینت‌ سنگ طبیعی جایگزین مناسب برای سرامیک
خرداد 9, 1397
نحوه استفاده از سنگ طبیعی در نمای مدرن ساختمان
خرداد 30, 1397

خانه های سنگی کلاسیک غالباٌ ذوق و شوق مخاطب را برمی‌انگیزند؛ زیبایی این متریال طبیعی باعث شده است که هم برای نمای بیرون خانه و هم برای دکوراسیون داخلی استفاده شود. امروزه نمای سنگ صرفاٌ برای زیبایی در ساختمان‌ها استفاده نمی‌شود؛ بلکه انگار نیازهای جدید و امروزی مردم جهان را نیز تامین می‌کند.

برای مثال یک نمای سنگ ساختمانی با رنگ نارنجی، گرمای زیادی به خانه می‌بخشد و میتواند باعث تقویت حس رضایت شما از محیط خانه بشود. سنگ ساختمانی طبیعی برای سلامتی انسان مضر نیست، در اطراف آن محیطی پر آرامش و پر از انرژی مثبت که از این سنگ های ساختمانی طبیعی متساعد می شود را برای انسان به ارمغان می‌آورد و از طریق آن احساس می‌کنید که با طبیعت همراه شده اید. ضمن اینکه مقاومت سنگ ساختمانی طبیعی نسبت به دیگر متریال های موجود در صنعت ساختمان مثال زدنی است. وقتی که سنگ در نمای خانه به کار می‌رود، حس لوکس بودن را نیز در بیننده به وجود می آورد.

با دیدن نمای پوشیده شده از سنگ ساختمانی کلاسیک و تنوع رنگ و استفاده از روش‌های گوناگون اجرا، و ریزه کاری ها میتوانید کاری نو و خلاقانه را به وجود بیاورید. سنگ در نما به آسانی میتواند با طرح‌های کلاسیک و همچنین با طرح‌های مدرن خود را وفق می‌دهد.  وقتی از سنگ ساختمانی طبیعی در نمای ساختمان استفاده می‌شود، به توصیه ما بهتر است که از بالاترین کیفیت آن استفاده کنید تا از مقاومت و استحکام آن در طول سالها اطمینان خاطر داشته باشید و بتوانید به مدت طولانی از آن لذت ببرید.

نمای سنگ

همان‌طور که می‌دانید، نماهای سنگی در طول تاریخ بسیار استفاده شده اند و از قدیمی ترین متریال های ساختمانی به شمار میروند؛ برای مثال، رومی‌ها و یونانی‌ها در ساختن بناهای سنگی بسیار مشهور بوده اند؛ امروزه رنگ‌ها و طرح ها مختلف سنگ ساختمانی طبیعی، ظاهری جدید و خلاقانه برای انواع سلیقه ها را ارائه می‌دهد. یکی از مشخصه‌های سنگ این است که از ورود صداهای بیرون به داخل خانه جلوگیری میکند و مقاومت بسیار زیادی در برابر رطوبت و دما دارد. در میان سنگ‌هایی که در صنعت معماری و به خصوص در ساختمان‌های سبز (ساختمان های همراه با محیط زیست) طرفدار دارد، سنگ‌های ورقه ای (اسلب) سیاه و طوسی است که نوعی سنگ طبیعیِ تیره رنگ است و با این مشخصه، خود را از سنگ‌های دیگر متمایز می‌کند.

نمای بیرونی خانه‌های سنگی ساخته شده از سنگ ساختمانی طبیعی

در ایجاد نمای بیرونی خانه ها براساس ساختار معماری بهتر است به شکلی باشد که نمای بیرونی، همخوانی با فضای اطراف و همچنین هماهنگی آن با ساختمان‌های مجاور نیز وجود داشته باشد. نماهای سنگی کلاسیک از نظر زیبایی حرف اول را می‌زنند، در هر شرایطی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد و با کمی خلاقیت میتوانند به عنوان برگ برنده ای برای طراحی یک ساختمان خاص استفاده شوند. سنگ ساختمانی طبیعی که فاقد رنگ‌ها، ترکیبات شیمیایی، بتون و خاک رس است، محل زندگی را تبدیل به یک مکان خارق‌العاده و پر از انرژی می‌کند. با این متریال می‌توان سطح‌های صاف یا زبر و خشن در رنگ‌ها و تنوع‌های مختلف را در دست داشت.

اجرای سنگ در نمای ساختمان در تصور عامه مردم، تداعی بومی و کلاسیک بودن است؛ این در حالی است که این نما می‌تواند در عین کلاسیک بودن و با کمی تغییر در نوع رنگ و جنس سنگ تبدیل به یک طراحی مدرن شود به عنوان مثال خانه‌ای با پوششی از سنگ‌های ساختمانی سیاه و طوسی در نمای کلاسیک و ترکیب آن با برخی خطوط و رنگ های مدرن میتواند اتفاقی بسیار زیبا در نمای ساختمان شما باشد، در این حالت این نمای کلاسیک یادآور نمایی کاملاً صنعتی است و در نتیجه ایجاد حس مدرن در خانه را به شما می دهد. سنگ‌  ساختمانی در مقایسه با متریال‌های دیگر که در صنعت معماری استفاده می‌شود، بسیار مقاوم در برابر باران، تگرگ، برف، سرما، کپک و حشرات هستند؛ با این حال بهتر است در آب و هوای مرطوب در برابر جلبک‌ها مقاوم‌سازی شوند؛ زیرا جلبک‌ها میتوانند در جرز و لابه‌لای دیوارها رشد کنند. تمیز کردن خانه‌هایی که نمای سنگ دارند نیز بسیار آسان است و برای آن می‌توان از دستگاه‌های شوینده با آب پرفشار استفاده کرد.

پوشش بیرونی نمای ساختمان از سنگ ساختمانی طبیعی

برای اینکه خانه‌ای با نمای سنگ ساختمانی طبیعی داشته باشیم، از ترکیب با مواد مختلفی می‌توان استفاده کرد؛ برای مثال سنگ تیشه ای ضخیم (سنگی که برجسته و زبر است) که جزو سنگ‌های آهکی است، می‌تواند یکی از انتخاب های شما باشد که عمر نسبتا زیاد و رنگ های مختلفی را نیز دارد و از چند قرن پیش در نماهای خانه ها و بعضا قصر ها استفاده میشده است؛  این سنگ،  بسیار شیک و مقاوم است و به راحتی شکل می‌گیرد. ترکیبات مختلفی از سنگ‌های طبیعی و ساختارهای هندسی میتواند زیبایی های بسیاری نیز ایجاد کند. استفاده از لمینت سنگ نیز به جای سرامیک که مقاومت بسیار بیشتر نیز دارد میتواند یک انتخاب مناسب برای شما باشد. عناصر مختلف سنگ ساختمانی  با بافت های بسیار متفاوت آن میتوانند دست به دست هم دهند و در نهایت یک مکان امن و گرم و صمیمی و در عین حال مقاوم را برایتان به ارمغان بیاورند.

کارخانه سنگ مالکی یکی از اولین مجموعه های ایران در طراحی و ایجاد کارهای کلاسیک و ابزاری است و در بخش پروژه های ما میتوانید برخی از مطرح ترین نمونه های انجام شده معماری ایران را در کارنامه ما مشاهده کنید، جهت هرگونه اطلاعات بیشتر برای کارهای ابزاری و نما های کلاسیک با ما مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *