زیبایی های سنگ گرانیت

سنگ
نحوه برش و صیقلی‌ دادن سنگ و تولیدات سنگ در کشور هند
شهریور 12, 1397
معرفی بناهای تاریخی جهان
شهریور 18, 1397
سنگ گرانیت

زیبایی سنگ های گرانیت سیاه و تیره:

رنگ سیاه (مشکی) جزء آن دسته از رنگ هایی است که هیچ وقت قدیمی نمی شود و مطمئنا تاثیر این رنگ بر روی سنگ نیز به همین گونه است. در سال های اخیر سنگهای بسیاری با رنگ های متفاوت برای طراحی خانه و همچنین نمای ساختمان ها به کار رفته شده است.

در بسیاری از موارد وقتی به ساختمان ها و یا طراحی درون اماکن می نگریم متوجه می شویم که شاید همه ی آن ها بسیار به یکدیگر شباهت دارند و یا شاید از سنگ های تیره یا سیاه کم تر استفاده شده است و یا می توانیم بگویییم از سنگ هایی با رنگ روشن، بیشتر استفاده می شود.

به جای اینکه فقط از یک سنگ با رنگی مشخص استفاده کنیم می توانیم از  ترکیب گرانیت سیاه و سنگ طبیعی سفید و یا حتی گرانیت خاکستری برای طراحی محیط های داخلی و بیرونی استفاده کرد.

رنگ سفید در کنار رنگ سیاه مکمل یکدیگر هستند زیرا رنگ سفید سنگ حس خالی بودن یک محیط و رنگ سیاه حس  پر بودن یک فضا را به ما می دهد. حال می خواهیم با معرفی برخی از سنگ های گرانیتی تیره و سیاه دیدگاه جدیدی را مرتبط با این موضوع ایجاد کنیم.

آنتیک براون: این نوع سنگ گرانیت آفریقایی رنگی شبیه به قهوه ای سوخته دارد و به سیاهی می زند. این سنگ از دانه های سنگی بسیاری تشکیل شده و گوشه و اطراف این سنگ به صورت دندانه دار می باشد (سنگ تراش نخورده). همچنین بر روی سطح سنگ طیف هایی از رنگ روشن نیز دیده می شود. این سنگ برای استفاده در اپن آشپزخانه بسیار مناسب است.

آنتیک براون

 

کافی برآون: این سنگ گرانیت که جزیی از گرانیت های آسیایی است و به رنگ قهوه ای تیره می باشد. این سنگ از دانه های بزرگ و متوسط تشکیل شده و اندازه های متغیری دارد. رنگ این سنگ به صورت تناوبی قهوه ای مایل به قرمز است که بر روی سطحی مشکی قرار دارد.

کافی برآون

لابرادور آنتیک: این سنگ مختص شمال اروپا می باشد که به رنگ قهوه ای روشن است و دانه های سنگی آن به رنگ فندوقی می باشد و همچنین به دلیل دانه های رنگین کمانی در سطح این سنگ وجود دارد می توانیم از رنگ آبی متالیکی بر روی این سنگ لذت ببریم.

لابرادور آنتیک

سیاه مطلق یا سنگ سیاه زیمباوه: این گرانیت متعلق به کشور آفریقا بوده و همان طور که از اسمش مشخص است به رنگ سیاه است. این سنگ از دانه های سنگی خاکستری تیره و سیاه تشکیل شده است و به محیط اطراف جلوه خاصی می بخشد. در تحقیقات علمی که بر روی این سنگ انجام شده متوجه شده اند که این سنگ به صورت کامل گرانیت نبوده و نوعی سنگ گابرو محسوب می شود.

سیاه مطلق یا سنگ سیاه زیمباوه

گرانیت سیاه آفریقایی: این سنگ از معادن شمال غربی آفریقا استخراج می شود. این سنگ هم مانند سیاه زیمباوه متعلق به خانواده گابرو است.

ساختار و ویژگی گرانیت سیاه آفریقایی:

مواد معدنی که سنگ سیاه گرانیت آفریقایی را تشکیل می دهند تقریبا به صورت یکسان در این سنگ توزیع شده اند. همچنین توزیع رنگ در سطح و ساختار سنگ نیز به صورت یکسان است.

این توزیع مواد معدنی ویژگی های مختلفی مانند مقاومت در برابر سایش و خمیدگی را در این سنگ ایجاد می کند. اگر بخواهیم بهترین سنگ گرانیت سیاه را نام ببریم نمی توانیم یک مورد را به صورت قطعی انتخاب کنیم زیرا هر کدام زیبایی منحصر به فرد خود را دارند، همچنین این مورد را باید در نظر گرفت که برخی از سنگ های گرانیت سیاه برای فضاهای داخلی و برخی دیگر برای فضاهای خارجی مناسب تر هستند.

گرانیت سیاه آفریقایی

سنگ گابرو چیست؟

این سنگ ها آتشفشانی بوده و قدمت آنها به دو میلیارد سال قبل بر می گردد. این سنگ پس از سرد شدن تدریجی ماگما وترکیب شدن آن با پوسته های زیر زمینی در محیطی مملو از بخار و گاز بوجود می آیند. این سنگ پس ازصیقل زدن براق شده و برای نماهای بیرونی و داخلی و سنگ های تزیینی بسیار کاربرد دارد.

 

تفاوت بین سنگ گابرو و سنگ گرانیت در چیست؟

تفاوت میان گرانیت و گابرو در میزان سیلیس آن ها می باشد. در بعضی مواقع این تفاوت ها در ساختار شیمیایی سنگ، نتیجه متفاوتی در ظاهر سنگ نیز ایجاد می کند. اما این موضوع تنها مختص سنگ گرانیت سیاه نبوده بلکه بسیاری از سنگ های گرانیت شامل همین موضوع می شوند. ساختار این سنگ سیاه شامل دانه های سنگی متوسط و خاکستری و حفره هایی سفید بر روی سطحی سیاه می باشد.

 

 

  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *