سنگ مرمریت در ایتالیا از امپراطوری روم تا امروز

نحوه استفاده از سنگ طبیعی در نمای مدرن ساختمان
خرداد 30, 1397
ویژگی‌های سنگ نرم چیست؟
تیر 11, 1397

سنگ مرمریت از دوره امپراطوری روم برای ساختن ساختمان‌ها و بناهای مختلفی مانند ساخت مسیرهای آب، تئاترها، آمفی‌تئاترها و حتی ویلاهای شخصی خارج از شهر نیز  استفاده میشد. در این دوره معدن ‌های سنگ به وفور یافت می‌شدند؛ ولی بیشتر اوقات این معدن ‌ها به اندازه‌ای سنگ مرمریت تولید می‌کردند که صرفا کفاف شهر خود را می‌دادند و تنها هر از گاهی یک معدن سنگ ساختمانی توانایی تامین بیش از نیاز یک شهر را داشت و میتوانست برای مناطق دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرد. در این مواقع سنگ مرمریت از طریق دریا یا رودخانه جا به جا می‌شد زیرا کشتی، آسانترین وسیله جهت جا به جایی سنگ های ساختمانی محسوب می‌شد.

سنگ ‌ها بیشتر به صورت بلوک ‌ها (کوپ) و ستون‌ های سنگی جا به جا می‌شدند و شکل خاصی نداشتند تا پس از رسیدن به مقصد مورد نظر به شکل ‌های مختلفی تبدیل شوند. به همین دلیل نیز انبارهای بزرگی در حوالی شهر استیا و در شهر رم قرار داشت؛ شهر رم به دلیل موقعیت خاص اطراف رود تِوِرِ محل مناسبی برای انبار کردن سنگ های مرمریت بود. این انبارها در محله مارموراتا (یا جایی که در آن سنگ مرمریت توزیع می‌شود) بودند. در آنجا سنگ ‌ها را در انبارهای بزرگ قرار می‌دادند و آن‌ها را انبار می‌کردند. حتی در امپراطوری روم وزارتخانه‌ای با عنوان «وزارتخانه سنگ مرمریت» نیز وجود داشت که مسئول نظارت بر تجارت و تولیدات سنگ مرمریت در مناطق مختلف کشور بود. بیشتر معدن ‌های سنگ آن زمان، متعلق به دولت بوده است.

برخلاف امپراطوری روم که با سنگ مرمریت تجارت می‌کرد، مصر صادرات سنگ گرانیت و سنگ سماق را انجام میداد. سنگ مرمریتهای رنگی به شدت پر طرفدار بودند و برای موارد مختلفی از جمله تزئین دیوارها، نما، کف و همچنین برای هنر مجسمه‌سازی استفاده می‌شدند و قیمت آن حتی از سالهای پیش بیش از اندازه گران بود. مرمریت زرد در سیمیتو (واقع در تونس)، مرمریت سبز در لاریسا (شهری در یونان)، مرمریت سیاه در پیرنه (در حوالی فرانسه)، یافت می‎شد؛ اما تجارت انبوه سنگ مرمریت، بیشتر مختص به سنگ مرمریت سفید می‌شد. همه معدن‌ ها یک نوع سنگ مرمریت تولید نمی‌کردند و اقسام مختلفی از آن وجود داشت که هر یک برای کارهای مختلفی استفاده می‌شد. برخی از انواع مرمریت برای کارهای معماری مناسب بود و برخی دیگر صرفا برای مجسمه‌سازی استفاده می‌شد. بیشتر مرمریتهای شناخته شده از یونان و آسیای دور می‌آمدند. حتی پس از فروپاشی امپراطوری روم نیز تولید سنگ مرمریت متوقف نشد و در قرن 11 میلادی به رشد بسیار بالایی نیز رسید.

در طول تاریخ هنرمندان بسیاری از جمله میکل آنژ، دوناتلو، کانوا برای خلق آثارشان از سنگ مرمریت استفاده کرده اند. آن‌ها از سنگ مرمریتی استفاده می‌کنند که تازه از دل کوه آمده باشد؛ زیرا سنگی که تازه از کوه بریده شده است، نرم‌تر است و قابلیت انعطاف‌ پذیری بیشتری دارد. با گذشت زمان سنگ مرمریت روز به روز سخت‌تر می‌شود وکار بر روی آن نیز دشوارتر میگردد. مرمریتهای سفید بیشتر در مجسمه‌سازی استفاده می‎شدند؛ زیرا خالص‌تر و مقاوم‌تر نسبت به انواع دیگر هستند. مرمریت سفید با داشتن خاصیت انعکاس نور و روشن شدن از جهات مختلف پس از ساخت مجسمه احساسی شبیه پوست انسان را به بیننده منتقل میکند.

مرمریتهای رنگی براق هستند و تنوع بسیار نیز دارند و بیشتر برای تزئین و دکوراسیون خانه ها استفاده می‌شوند. رنگ‌های متنوع آنها میتواند طیف های مختلفی از قرمز، سبز، زرد، طوسی و بنفش را داشته باشد.

انواع مرمریت

        سنگ مرمریت Carrara (کاررارا)

مرمریت سفید از دوران باستان مورد استفاده قرار میگرفته و یکی از قدیمی ترین انواع سنگ است که توسط بشر استفاده میشده است. از زمانهای قدیم مرمریت را سنگی قیمتی و خاص می‌دانستند و برای آن‌ها سنگ مرمریت رنگی سنگ ناخالص به حساب می‌آمده است. به همین دلیل برای ساخت بناها و مجسمه‌ها بیشتر از مرمریت سفید استفاده می‌شده. اما دیری نپایید که این طرز فکر از بین رفت و به مرور مرمریت رنگی هم در معماری و حتی مجسمه‌سازی مورد استفاده قرار گرفت. یکی از مهم‌ترین و شناخته شده‌ترین سنگ های دنیا مرمریت کاررارا است که سفیدی یکدستی و رگه‌های باریک طوسی رنگ و مات دارد.

·        سنگ مرمریت قرمز لوانتو (Levanto)

این سنگ رنگ قرمز تیره دارد و رگه‌های سفید و سبز رنگ در آن دیده می‌شود. این نوع از مرمریت بیشتر در کشور ترکیه یافت می‌شود و در مقایسه با سنگ‌های مرمریت دیگر بسیار شکننده‌تر است. گاهی حتی در طرح‌هایی که با این سنگ ساخته می‌شود، قسمت‌های شکسته‌ای دیده می‌شود که در واقع جزئی از طراحی آن قلمداد میشود.

        سنگ مرمریت امپرادور (Emperador)

این نوع سنگ در اسپانیا یافت می‌‌شود که قهوه‌ای تیره است و در آن رگه‌های سفید و بژ دیده می‌شود.

        سنگ مرمریت سبز تیره پاکستانی

رنگ‌های سبز، سفید، زرد و نارنجی تیره در آن وجود دارد و گه گاهی در آن لکه‌های بزرگ سفید و سیاه نیز دیده میشود.

        مرمریت کاپوچینو (Cappuccino)

در آسیا یافت می‌شود و شکل آن شبیه به چوب‌های کهنه و قدیمی است است. در این سنگ نقش و نگارهای تیره رنگ و اکسید آهن نیز دیده می‌شود و بعضی از قسمت‌های آن نرم و بعضی دیگر سخت است.

        مرمریت پنتلی (Pentelico)

مرمریتی درخشان و سفید رنگ است و به رنگ زرد و طلایی مایل است و ممکن است در آن رگه‌های سبز نیز دیده شود. منشا این سنگ یونان است و بیشتر در کشورهای حوزه مدیترانه از آن استفاده می‌شود و از گونه سنگ‌هایی است که در هنر و معماری کهن از آن استفاده بسیار می‌شده است.

مجموعه کارخانجات مالکی یکی از جمله مراکز تخصصی فعالیت بر روی سنگ مرمریت در ایران میباشد که توانایی ارائه انواع تولیدات اعم از کف، نما، کارهای ابزاری و به خصوص انواع مجسمه با ظریف ترین نمونه های موجود در ایران را دارد. جهت هرگونه اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *