معرفی بناهای تاریخی جهان

سنگ گرانیت
زیبایی های سنگ گرانیت
شهریور 14, 1397
استخراج سنگ مرمر و گرانیت و استفاده آن در آشپزخانه
شهریور 19, 1397

دارای پنج شبستان است که یک ماترونوم (بخشی برای زنان) نیز دارد. شبیه به بازیلیکا سن‌ژوان در شهر افزو (Efeso) است. در کلیسای جامع پیزا  بخش مرکزی آن با گنبدی نوک تیز پوشیده شده است و پلان آن گرد است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بازیلیکا سن میناتو در فلورانس

به صورت یک بازیلیکا با سه شبستان است (طول شبستان مرکزی دو برابر شبستان های افقی است. ستون‌ های به شکل صلیب دارد. محراب کلیسا دارای طاق هایی است که به ستون های متصل است. این ستون ها به بزرگترین شبستان وصل می‌شوند. در نمای آن پنج طاق اصلی دیده می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

باتیسترو سن ژوان در فلورانس

پلان هشت ضلعی همراه با چهار ورودی دارد. در سال 1202 میلادی محراب مدور آن با یک محراب هشت ضلعی عوض شد. گنبد آن از نوع نوک تیز است. دیواره های داخلی آن بر روی ستون های کوتاه بنا شده است. در بالای نمای بیرونی آن ستون هایی همراه با طاق مشاهده می‌شود. پلان طبقه بالا که که سقف بر روی آن قرار دارد، کمی عقب‌گرد دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

لاتزیو

بازیلیکا سنتَ ماریا در رم

سه شبستان بر روی پلان آن وجود دارد و شیروانی آن چوبی است. ستون های ایونی دارد. بالای ناقوس آن موزاییکی است که بر روی آن نقاشی حضرت مریم با حضرت مسیح (در کودکی) کشیده شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

قلعه آباتزیا در مونته کسینو

پلانی به شکل بازیلیکا دارد. یکی از قدیمی ترین عبادتگاه در ایتالیا است. این عمارت در سال 529 توسط سن بندتو بر روی معبد سابق آپولو (خدای خورشید) ساخته شد. بین سال های 1948 تا1956 بازسازی شد.

 

 

 

 

 

 

 

پولیا

بازیلیکا سن نیکولا در شهر باری

پلانی همراه با سه شبستان دارد، سه محراب نیز دارد. از روبه‌رو ستون ها، ماترون و پنجره ها مشخص است. سقف آن شبیه به سقف شیب دار است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کلیسای جامع ترانی

در مقایسه با بازیلیکا سن نیکلا ورودی آن در ارتفاع بالاتری قرار دارد. طاق های شبستان بزرگ بر روی ستون های بنا شده اند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سیسیل

کلیسای جامع چفالو

در این عمارت تاثیر فرهنگ های مختلف را مشاهده می‌کنیم. دو برج بلند دارد که در جلوی نما قرار دارد و شبیه به بناهای دوره نرمانی است. اما پلان آن به صورت یک بازیلیکا است و تزئئین و دکور آن با طاق های نوک تیز شبیه به معماری شرقی است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کلیسای جامع مونرئال

پلان آن شبیه به پلان کلیسای جامع چفالو است و مانند آن دو برج بلند نیز دارد. بازیلیکا است که طاق های نوک تیز دارد و بر روی سه محراب آن از دکور و تزئینات بیکرومی استفاده شده است که طاق هایی به هم پیوسته را در خود دارد و این عمارت را از این جهت به معماری شرقی نزدیک می‌کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *