مقایسه کانترهای گرانیت و کوآرتزیت

از مصطبه تا اهرام مصر
شهریور 28, 1397
کانترهای مرمر
مهر 4, 1397
سنگ گرانیت و کوآرتزیت

کانترهای گرانیت در مقایسه با کانترهای کوآرتزیت طرفداران بیشتری دارد و دلیل آن زیبایی و مقاومت بیسار سنگ گرانیت است. کانترهای کوآرتزیت بیشتر به کانتر های مهندسی معروف هستند. هر دو مدل طرفداران خودشان را دارند. مساله اصلی این است که شما برای چه کاری می‌خواهید از گرانیت یا کوآرتزیت استفاده کنید.

سنگ کوارتزیت

کدام مناسب تر است؟

کانترهای گرانیت از سنگ خالصی به وجود آمده‌اند که در طبیعت یافت می‌شوند. سنگ با تیغه هایی برش خورده و صاف می‌شود به صورت کاشی یا سنگ گرانیت یکدست عرضه می‌شود و سپس آن را صیقلی می‌دهند و برای فروش آماده می‌کنند.

سنگ های کوآرتزیت در مقابل از خرد کردن سنگ های کوآرتزیت به وجود می‌آید که به آن رنگدانه و رزین (و ترکیبی از مواد شیمیایی به اسم پیونده) اضافه می‌کنند. البته بیشتر این ترکیب (حدود 92 تا 94 درصد آن) از سنگ کوآرتزیت تشکیل شده است. اما اگر کانتری می‌خواهید که تمام سنگ باشد، گرانیت را می‌توانید انتخاب کنید.

ظاهر سنگ گرانیت و کوآرتزیت

هرکدام نقاط قوت خود را دارند؛ گرانیت طرح ها و رنگ های مختلفی دارد. از رنگ های خاکی شروع می‌شود و تا آبی، سبز و صورتی نیز می‌رسد. رنگ کوآرتزیت ثبات بیشتری دارد و یکرنگی و یکدستی بیشتری در آن دیده می‌شود.

رنگ های کآرتزیت بسیار بیشتر است و از آنجایی که در آن رنگدانه وجود دارد، می‌توان به سلیقه مشتری رنگ آن را عوض کرد. کدام یک بهتر است؟ مسلماً زیبایی از منظر افراد مختلف فرق می‌کند. هر دو زیبا هستند؛ براساس ویژگی های هرکدام می‌توانید انتخاب کنید.

سنگ کوارتزیت

مقاومت و طول عمر

با وجود اینکه سنگ گرانیت زیبایی خاص خود را دارد، نقاط ضعف خود را نیز دارد. این سنگ در هنگام نصب باید عایق کاری شود و شخص مورد اعتمادی آن را نصب کند. سنگ کوآرتزیت به اندازه گرانیت نصب آن سخت نیست و اینقدر به مراقبت نیاز ندارد.

در مقابل کانترهایی که از سنگ های طبیعی ساخته شده‌اند، که گرانیت، ماسه‌سنگ را نیز شامل می‌شود، به آسانی لکه بر روی آن تشکیل می‌شود. گرانیتی که با رزین عایق کاری می‌شود مقاومت بیشتری در مقابل گرانیت عادی دارد؛ با این حال مقاومت آن از کوآرتزیت کمتر است و کلام آخر اینکه گرانیت ممکن است در مقایسه با کوآرتزیت (یک سنگ مهندسی) بیشتر ترک بخورد.

هر دو عمر طولانی 20 الی 25 ساله دارند و بیشتر یا کمتر شدن عمر آن به این بستگی دارد که تا چه اندازه از آن مراقبت می‌کنید و در کدام قسمت خانه از آن استفاده می‌کنید. در نهایت استحکام و مقاومت کوآرتزیت از گرانیت بیشتر است.

هزینه گرانیت و کوآرتزیت

قیمت سنگ کوآرتزیت از 80 دلار  هر فوت مربع شروع می‌شود و تا نهایتاً به قیمت 140 دلار با هزینه نصب آن می‌رسد. قیمت گرانیت از 80 دلار در هر فوت بر مربع شروع می‌شود و تا 225 دلار نیز می‌رسد.

متریالی که به طبیعت آسیب نمی‌رساند

کانتر هایی که از متریال های طبیعی تشکیل شده‌اند، در طی تولید آن کربن کمتری به وجود می‌آید و در نتیجه آلودگی کمتری ایجاد می‌کند و در مقابل آن سنگ کوآرتزیت آلودگی بیشتری تولید می‌کند.

سنگ کوارتزیت و گرانیت

دلایل دیگری برای انتخاب گرانیت

اگر هنوز تصمیم نگرفته‌اید که کانتر گرانیت یا کوآرتزیت انتخاب کنید، دلایل زیر شاید به شما کمک کند.

بهترین متریال، متریال طبیعی است: کسانی که وقت بیشتری را در خانه می‌گذرانند، ترجیح می‌دهند تا از متریال های طبیعی استفاده کنند. معمولاً خانم های خانه‌دار کفپوش چوبی را به لمینت ترجیح می‌دهند.

آن ها حتی فرش هایی که از پشم درست شده‌اند را به فرش های نایلونی و پلاستیک ترجیح می‌دهند. اگر شما هم به این موارد اهمیت می‌دهید، گرانیت برای شما مناسب تر است. وقتی شما از سنگ طبیعی استفاده می‌کنید لایه های مختلف آن را می‌بینید و رنگ به صورت یکدست در آن نیست. بنابراین رنگ و طرح آن کاملاً طبیعی است.

دلایل دیگری برای انتخاب کوآرتزیت

سنگ کوآرتزیت زود کثیف نمی‌شود و چون از مواد دیگری نیز تشکیل شده است، مانند گرانیت منافذ ندارد و داخل آن کثیف نمی‌شود و میکروب و باکتری را به خود جذب نمی‌کند. نگهداری و تمیز کردن کوآرتزیت به آسانی انجام پذیر است و اگر در خانه بچه دارید کانترهای کوآرتزیت  به همین دلیل برای شما مناسب است. علاوه بر این رنگ آم از بین نمی‌رود و علاوه بر آن تنوع رنگ های آن بسیار زیاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *