سنگ کوارتزیت و معرفی ویژگی های آن

گرانیت
سنگ گرانیت و معرفی ویژگی های آن
شهریور 5, 1397
سنگ
نحوه برش و صیقلی‌ دادن سنگ و تولیدات سنگ در کشور هند
شهریور 12, 1397
سنگ کوارتزیت

سنگ کوارتزیت چگونه به وجود می آید؟

بیشتر سنگ کوارتزیت از ماده ای به نام کوارتز تشکیل می شود . این سنگ دارای اشکال متفاوتی بوده و از اندازه های مختلفی تشکیل شده است. این سنگ  سطحی زبر و سخت دارد و در عین حال بلوری شکل است. سنگ کوارتزیت سفید ظاهری شبیه به مرمریت دارد اما مقاومتش از مرمریت بیشتر است.

سنگ کوارتزیت، سنگی طبیعی است که در اثر فشار زیاد و گرمای شدید بدست می آید که باعث فشرده شدن ذرات به یکدیگر شده و در نهایت به هم چسبیده و محکم می شوند و در نتیجه سنگ کوارتزیت به وجود می آید.

از سنگ کوارتزیت می توان برای نمای بیرونی و نمای داخلی استفاده کرد، همچنین برای مرمت دیوارها، کف پوش ها استفاده می شود. سنگ کوارتزیت در مقایسه با بسیاری از سنگ های دیگر در برابر سرما و گرما، مواد اسیدی و ساییدگی مقاوم بوده و با گذر زمان از بین نمی رود. سنگ کوارتزیت دارای رنگ های متفاوتی بوده و نسبت به مکان هایی که استخراج می شوند کیفیت های متفاوتی دارند.

 

طیف رنگ های سنگ کوارتزیت به چه صورت است؟

از طیف رنگ های سنگ کوآرتزیت می توان به قرمز، صورتی و قهوه ای تیره نیز اشاره کرد. نوع متفاوتی از سنگ کوارتزیت برزیلی به رنگ های سفید و روشن وجود دارد که بسیار شفاف می باشد.

جالب است بدانید که هر چقدر سنگ کوارتزیت شفاف تر باشد و رنگ سفید در این سنگ نمایان باشد به منظور خالص بودن این سنگ است. نوع سفید و روشن این سنگ متقاضی های زیادی دارد، از سنگ کوارتزیت برزیلی بیشتر برای کف  استفاده می شود زیرا روشنایی خاصی به محیط می دهد.

نوعی دیگر از سنگ های کوارتزیت را می توان در کشور ایتالیا جستجو کرد که به کوارتزیت “بارجه” معروف است و بیشتر طیف رنگ های خاکستری و زرد را در بر می گیرند. در بازارهای آسیایی رنگ های متفاوتی از این سنگ نیز ارائه می شود مانند: اخرایی(زرد مایل به قهوه ای) صورتی کم رنگ،طلایی همچنین طیف های رنگی ازخاکستری تا مشکی و سبز نیز در این بازار موجود است.

سنگ کوارتزیت

سنگ کوارتزیت در چه مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرد؟

از سنگ کوارتزیت به غیر از نما و مکان های داخلی در مکان های عمومی نیز استفاده می شود.  از این سنگ می توان به عنوان کاشی های اطراف استخر های رو باز نیز استفاده شود زیرا در مقایسه با سنگ های دیگرسطح سنگ کوارتزیت بر اثر تابش نور خورشید بسیار مقاوم است و دمای سطح سنگ را پایین نگه می دارد.

در مکان های داخلی خانه می توان از این سنگ استفاده کردمانند آشپزخانه، پذیرایی و سرویس بهداشتی. برای مثال برای فضایی مانند پذیرایی بهتر است قطعه های مستطیلی سنگ کوارتزیت  به صورت منظم و در کنار یکدیگر به صورت خطی کنار هم قرار گیرند. یکی از دلایلی که می توان از این سنگ در آشپزخانه استفاده کرد مقاومت بسیار بالای آن در برابر لکه ها می باشد.

در مکان هایی مانند سرویس های بهداشتی بهتر است این سنگ ها به صورت مربع های کوچک در کنار یکدیگر نصب شوند که همان حس موزاییک را تداعی می کنند.

 

چرا کوارتزیت به آسانی لک نمی شود؟

پاسخ این سوال را باید در فرایند تولیدی این سنگ و مواد تشکیل دهنده آن جستجو کرد. یکی از دلایلی که سنگ کوارتزیت در برابر لکه مقاوم است کوارتز و رزین می باشد. این دو مواد از نفوذ مایعات به کوارتزیت جلوگیری می کنند.

چرا کوارتزیت در برابر خراشیدگی مقاوم است؟

کوارتز یکی از سخت ترین مواد معدنی موجود در دنیا است. جالب است بدانید که کوارتز در بین رتبه بندی ماده های سخت در رده ی چهارم قرار دارد و این ماده  در سنگ کوراتزیت به صورت ورقه ای شکل نمایان است و همین دلیل است که کوارتزیت را در برابر خراشیدگی بسیار مقاوم کرده است.

نگهداری از سنگ کوارتزیت به چه صورت است؟

بر خلاف سنگ های دیگر کوارتزیت نگه داری به خصوصی لازم ندارد. برای تمیز کردن سنگ کوارتزیت کافی است از دستمال پارچه ای نم دار برای پاک کردن آن، برای لکه های سطحی می توان از مواد ضد عفونی کننده های موجود و همچنین برای لکه های سخت تر مانند چربی، لاک، رنگ، یا موارد دیگر می توان از از شیء کمی نوک تیز استفاده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *